Szkoła Podstawowa nr 8 w Krakowie

Aktualności

List Minister Edukacji Narodowej
oraz Głównego Inspektora Sanitarnego

List Minister Edukacji Narodowej
oraz Głównego Inspektora Sanitarnego

Kartka z życia Józefa Tischnera

x

Regulamin konkursu

Widowisko Dumy i Radości

W miniony piątek, tj. 19 października br., uczniowie z naszej szkoły w bardzo uroczysty sposób uczcili 100 lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Wcielili się w postacie historyczne i wspólnie z przedstawicielami innych szkół udali się na uroczyste nabożeństwo do katedry wawelskiej. Po uroczystej Mszy św. z Wawelu przemaszerowali na Błonia, by po drodze uczestniczyć w „Widowisku Dumy i Radości”.

Konkurs języka angielskiego „Angielski wokół nas”

ENGLISH AROUND US

We wrześniu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w szkolnym konkursie językowym pt. English around us. Konkurs skierowany był do uczniów klas 5 i 6. Głównym celem konkursu było rozwijanie spostrzegawczości i pomysłowości oraz nauka słownictwa. Uczniowie mieli za zadanie znalezienie jak największej liczby napisów w języku angielskim i przetłumaczenie ich na język polski, czyli zrobienie słownika obrazkowego. Organizatorami konkursu byli nauczyciele języka angielskiego, którzy oceniając pracę brali pod uwagę przede wszystkim estetykę wykonania oraz poprawność tłumaczenia wyrazów.

Zwycięscy konkursu:

 • 1 miejsce – Lena Surowy
 • 2 miejsce – Hanna Adamczyk, Karolina Matejko
 • 3 miejsce – Piotr Jarczyk

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim za udział w konkursie

Półmaraton Królewski

W niedzielę 14.10.2018 odbył się w Krakowie po raz piąty Półmaraton Królewski. Jak co roku uczniowie ze starszych klas naszego Zespołu Szkół pomagali przy organizacji tej imprezy. Od wczesnych godzin rannych do późnego popołudnia obsługiwaliśmy depozyt biegu. Najbardziej aktywni pokonali w tym dniu po kilkanaście kilometrów odbierając i wydając zawodnikom worki z osobistymi rzeczami. W wolnych chwilach można było się posilić przygotowanymi dla nas kanapkami oraz bananami a także zrelaksować grając w "siatkówkę" zrobioną przez siebie z folii piłką.

Ślubowanie uczniów klas pierwszych

12 października od rana w naszej szkole panowała świąteczna atmosfera, ponieważ nadszedł długo wyczekiwany dzień ślubowania pierwszoklasistów.

Świadkami tego wyjątkowego wydarzenia w ich życiu byli rodzice, wychowawcy, dyrekcja i nauczyciele oraz zaproszeni goście. Dzień ślubowania jest tak szczególnie ważny, ponieważ uczniowie rozpoczynają kolejny etap w swoim życiu. Ceremonię uświetniły występy pierwszoklasistów, które spotkały się z gromkimi brawami.

Dzieci z klas pierwszych odświętnie ubrane, prezentowały się niezwykle dostojnie. Cała uroczystość była wzniosłym i wzruszającym wydarzeniem, a uroczyste „ŚLUBUJEMY” wypowiadane przez uczniów na Sztandar szkoły oraz pasowanie uczniów laską góralską przez Panią Dyrektor na długo pozostaną w naszej pamięci.

Wizyta klas 3a i 2b w Teatrze Ludowym

11 października klasy 3a i 2b wybrały się do Teatru Ludowego, aby obejrzeć spektakl pt. „Syn smoka”. Uczniowie mieli okazję poznać japońską baśń, osnutą na motywach ludowych, a także muzykę i klimat Dalekiego Wschodu. Dzieci przekonały się, że takie wartości jak: rodzina, miłość, przyjaźń, pracowitość, odwaga są ważne i cenione w każdej kulturze, a czynione dobro wraca do ludzi.

x

Klasy 4a i 4b w Pieninach

Tegoroczna jesień zachwyca nas ciepłymi promieniami słońca. Piękna pogoda sprawiła, że uczniowie klas czwartych wyruszyli na górskie szlaki. Podziwiając piękno przyrody, przeszli Wąwóz Homole, a następnie wyszli na szczyt Palenicy. Trasa na szczyt okazała się sporym wyzwaniem, wszyscy jednak pokonali ją bez trudu.

Całodzienną wycieczkę zakończył godzinny rejs statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim, w czasie którego uczniowie wysłuchali legend i historii związanych z Czorsztynem i Niedzicą.

Nasi uczniowie w Muzeum Armii Krajowej
im. gen Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie

We wrześniu i w październiku 2018 r., uczniowie klas gimnazjalnych oraz klas VI – VIII szkoły podstawowej uczestniczyli w warsztatach historycznych w Muzeum AK. Warsztaty dotyczyły II wojny światowej oraz Powstania Warszawskiego. Były żywą lekcją historii. Uczniowie mieli okazję obejrzeć broń, mundury żołnierskie, maski przeciwgazowe, hełmy i dokumenty z czasów Generalnego Gubernatorstwa. Warsztaty połączone zostały ze zwiedzaniem ekspozycji i rozwiazywaniem zadań.

Bieg Niepodległości

10 października uczniowie z klasy VI oraz VII naszej szkoły wzięli udział w Biegu Niepodległości połączonym z wiedzą historyczną z okazji 100 lecia odzyskania Niepodległości przez Nasz Kraj. Impreza miała charakter podchodów. Odbywała się w okolicy Parku Podgórskiego, stadionu Korona oraz SP 29 , która była organizatorem zawodów. Przez prawie 2 godziny uczniowie z podgórskich szkół biegali w poszukiwaniu pytań oraz zadań do wykonania. Dobrze, że towarzyszyła nam piękna, słoneczna pogoda. Liczył się czas pokonania trasy oraz poprawność odpowiedzi. Na mecie wszyscy otrzymali wodę oraz banany. Potem odbyło się uroczyste podsumowanie imprezy. Nasza Szkoła otrzymała dyplom za zajęcie IV miejsca.

Śladami ks. Tischnera

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły spotkali się z przedstawicielami innych szkół na Rajdzie Tischnerowskim. Tym razem zaprosiła nas Podstawowa Szkoła Specjalna z Jastrzębia Zdroju. Dwa słoneczne październikowe dni spędziliśmy na wspólnych zabawach i poznawaniu się. Organizatorzy zorganizowali dla nas różnego rodzaju warsztaty, wieczór z tańcem i śpiewem oraz wycieczkę do kopalni w Zabrzu. Nie zabrakło także wspomnień o naszym patronie i wizyty brata księdza profesora. Będziemy miło wspominać ten wyjazd i z niecierpliwością czekać na kolejne spotkanie za rok.

“Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają” – VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w naszej szkole

28.09.2018 r. w naszej szkole odbył się VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to bezpłatna akcja edukacyjna, która odbywa się od 8 lat, zawsze w ostatni piątek września. W wydarzeniu tym uczestniczą szkoły z różnych stron świata. W tym roku do akcji zgłosiło się ponad 4500 szkół, a w tym aż 4300 z Polski.

Taki dzień to świetna okazja do przypomnienia sobie po wakacjach tabliczki mnożenia. Dlatego cały wrzesień powtarzaliśmy różne działania. Natomiast uczniowie klas 4 na tydzień przed finałem akcji, napisali sprawdzian. Nagrodą dla najlepszych była funkcja egzaminatora. Najbieglejsi w tabliczkowych działaniach przepytywali nie tylko innych uczniów, ale i rodziców. W ciągu minuty trzeba było rozwiązać 5 działań. Ten kto to zrobił otrzymywał od egzaminatora certyfikat.

Egzaminujące dzieci były bardzo przejęte swoją rolą, bo przepytywać, a potem oceniać, starszych kolegów z ul. Grochowej czy też mamę i tatę, to nie lada frajda. Sprawdzenie „tabliczkowej wiedzy” było też świetną okazją do wyłonienia najlepszej klasy. Została nią klasa 5b, gdzie 13 uczniów zdobyło certyfikat pomyślnego zdania egzaminu z tabliczki mnożenia. Drugie miejsce zdobyła klasa 6a, natomiast trzecie klasa 4a.

Za rok znów chętnie przyłączymy się do akcji, bo nauka przez zabawę to najlepsza forma zdobywania wiedzy.

Julia Jarczyk z 4a

x

Regaty Międzyszkolne - zmiana terminu

Ze względów organizacyjnych ulega zmianie termin Międzyszkolnych Regat o Puchar 100-Lecia Odzyskania Niepodległości z września na 10 października 2018 r. - środa.

Optymistyczna Olimpiada czyli Regaty Międzyszkolne o Puchar 100-Lecia Odzyskania Niepodległości

W dniu 27.09.2018 zapraszamy chętnych uczniów Zespołu Szkół nr 2 do udziału w Międzyszkolnych Regatach, które odbędą się na Zalewie Bagry Wielkie, przystań KŻ Horn Kraków. Program zawodów obejmuje rozegranie przez załogi dwuosobowe do wyboru: 2 wyścigów żeglarskich na Optimistach lub 1 wyścigu z wiosełkami również na Optimistach oraz obowiązkowy udział w Quizie z wątkiem historii Zalewu Bagry oraz 100-Lecia polskiego żeglarstwa. Przewiduje się następujące kategorie wiekowe:

 • klasy I SP
 • klasy II SP
 • klasy III SP
 • klasy IV - VI SP
 • klasy VII - VIII SP, klasa III Gimn.
Pierwsze trzy załogi w każdej kategorii otrzymają medale, wszyscy zawodnicy pamiątkowe dyplomy i upominki, a zwycięska szkoła odbierze Puchar 100-Lecia Niepodległości.

Szczegółowe informacje i zapisy załóg - p. Elżbieta Wolska

Sprzątanie Świata przez klasy 3a i 2b

My jesteśmy dzieci, co nie lubią śmieci.
Kochamy przyrodę, las i czystą wodę.
Serca mamy dobre, oczy bystre mamy
i z ochotą Ziemię szybko wysprzątamy.

W dniu 21 września uczniowie klas 3a i 2b tradycyjnie dzieci uczestniczyły w Akcji Sprzątania Świata. Dzieci zaopatrzone w rękawice i worki z zaangażowaniem zabrały się do zbierania śmieci w najbliższej okolicy szkoły. Teraz przyjemniejsze będą jesienne spacery.

Krakowska Olimpiada Młodzieży Szkolnej

Na obiektach MOS w Nowej Hucie zorganizowano Indywidualną Ligę LA dla uczniów klas VII, VIII i gimnazjum. Naszą szkołę reprezentowali wyłącznie chłopcy z klasy VII w składzie: Szymon Zimny, Dawid Hołda, Adam Szczygieł, Karol Kielijan, Dawid Vardanyan, Józef Adamczyk, Nguyen Van Tuan Anh oraz Michał Duc Dam. Chłopcy mieli okazję sprawdzić swoje możliwości z uczniami innych szkół oraz poćwiczyć na obiektach typowych dla danej konkurencji LA. Poziom był wysoki a nasza reprezentacja była najmłodszym rocznikiem w tych zawodach. Pomimo tego, że chłopcy uzyskali wysokie wyniki w poszczególnych konkurencjach (pchnięcie kulą, skok w dal, bieg na 100 oraz 300 m) nie udało się zająć miejsca na podium. Natomiast zdobyli doświadczenie i chęć poprawy swoich wyników oraz uzyskanych miejsc za rok.

Klasy 3a i 1b w Motylarni

14 września uczniowie klas 1B i 3A uczestniczyli w lekcji przyrody w Motylarni w Czaplach Wielkich. Dzieci obejrzały prezentację, z której dowiedziały się wiele ciekawostek z życia motyli. Następnie pod mikroskopem oglądały te piękne owady w różnych stadiach ich rozwoju. Najwięcej emocji wzbudziło przebywanie w namiocie wśród motyli różnych rozmiarów i barw, szczególnie Pawicy Atlas - jednego z największych na świecie.

Aktualizacja podziału godzin

Od 17 września obowiązuje zaktualizowany plan lekcji.

Rozpoczęcie Nowego Roku Szkolnego 2018/2019

3 września 2018 r.: Uroczyste rozpoczęcie Nowego Roku Szkolnego 2018/2019:

 • o godz. 9.00 - klasy 1 - 4 szkoły podstawowej, ul. Goszczyńskiego 44
 • o godz. 11.00 - klasy 5 – 8 szkoły podstawowej i 3 gimnazjum, ul. Grochowa 23

3 września zajęcia świetlicowe nie odbywają się. W tym dniu obiady nie będą wydawane.

Zapisy na obiady i na świetlicę – podczas zebrań z Rodzicami.

Wyprawka pierwszoklasisty 2018/2019

Zebrania z Rodzicami uczniów szkoły podstawowej i oddziałów gimnazjalnych odbędą się w dniach:

 • 3 września o godz. 17.30 - klasy 1 - 4 - ul. Goszczyńskiego 44
 • 5 września o godz. 18.00 - klasy 5 – 8 oraz klasy 3 gimnazjum - ul. Grochowa 23

Uroczysta Msza Św. inaugurująca rozpoczęcie Nowego Roku Szkolnego odbędzie się 4 września o godz. 9.30 w Kościele Matki Bożej Fatimskiej - Mały Płaszów.